İnşaat Camları

Dursunlar Cam, Pendik, Kurtköy, Maltepe ve Bostancı'da camda kaliteyi arayanların tercihi..

İnşaat Camları

Düz cam 
 
Camın kendisinden daha ağır bir metal üzerinde yüzdürülmesi esasına dayanan "float prosesi"cam yüzeyinin dalgasız bir düzlem olmasını sağlamaktadır. 
Kalınlıkları ; 2mm. 3mm. 4mm. 5mm. 6mm. 8mm. 10mm. 12mm. 15mm. 19mm. Dir. 
 
Renkli cam
 
Cam oluşurken içerisine katılan renkli kimyevi maddelerle oluşan renklerdir.
Bunlar hamurdan renkli camlardır.
Renkleri 
Füme (gri), bronz ( kahverengi ), yeşil , mavi camlardır 
Kalınlıkları 
Füme , bronz , mavi renkli camlar , 3mm. 10mm. Kalınlıkta. Yeşil renkli cam , 2,2mm. 6mm. Kalınlıkta. 
 
Reflekte camlar :
 
Reflekte camlar, güneş kontrol camları olarak bilinir. Güneş ışınlarının aşırı parlaklığını ve ışınım ısısını denetleyen, giydirme cephelerde arka plandaki yapı unsurlarını gizleyerek bir bütmeşhurk elde eden ışığın kuvvetli olduğu yandan öteki tarafın görünmesini engelleyen ve yapılara renk veren çevre kontrol camları olarak da tanımlanmaktadır. 
 
Güneş kontrol camları güneş enerjisinin görünür kızılötesi ve morötesi bölgelerindeki yansıtma, geçirgenlik ve soğurma özelliklerini seçici bir şekilde denetleyerek iç mekanları konforlu kılar ve soğutma giderlerinden tasarruf sağlar.
 
Aura reflekte 
 
şişe camın hat üstü kaplamalı yansıtıcı güneş test camın markasıdır. Float prosesinde, renksiz cam üzerine yansıtıcı kaplama yapılarak ( lvc prosesli - laminar vopour coating system ) üretilmektedir. Güneş test camlarına gereken her türlü yapı ve yapı kesimlerinde tek cam olarak yada izolasyon camı ( ısıcam ) veya laminasyon bünyesinde kullanılabilecek olan aura reflekta nın yansıtıcı kaplaması, bina içerisine veya izolasyon camı ara boşluğuna bakacak şekilde 2. Yüzeyde bulunmalıdır.
 
Özellikleri: sert kaplamalı bir camdır. Yansıma rengi gümüş, transmisyon rengiyse aleni bronzdur. Klimatizasyon giderlerinden tutum sağlar. Dayanaklı kaplamalı bir cam olduğundan depolama, taşıma, tatbik ve işlemede kolaylık sağlar. Kalınlıkları 4mm. 5mm. 6mm. 
Lamine cam
 
özel şeffaf bağlayıcı ( pvb ) tabakalar sayeinde 2 veya daha çok sayıdaki çeşitli kalınlık ve nitelikteki camlar aralarında şeffaf ve opak pvb konarak ısı basınç altında lamine edilmektedir. Bununla beraber kurşun geçirmez iki veya çok katlı lamine camlar yapılmaktadır.
Kırılma sonrasındaki cam saçılmaları ve cisimlerin geçişine karşı direnci nedeniyle, gerek insan sağlığı gerekse hırsızlık ve saldırı, benzeri emniyet sorunlarının beklendiği yerlerde yaygın bir kullanım potansiyeline haizdir. Lamine cam normal camlardaki şeffaflık ve geçirgenlik özelliklerini büyük ölçüde değiştirmez. çünkü kullanılan ara tabakalarla camın optik özellikleri birbirine yakındır. Lamine cam bununla beraber gürültü izolasyonına katkısı ve düşük u.V. Geçirgenliği ilede yararlı bir üründür. Lamine cam renkli renksiz pvb, renkli renksiz ve yansıtıcı cam kombinasyonlarıyla üretilebilmektedir. Bunun yanı sıra lamine cam icap ettiği takdirde temperli cam kombinasyonlarıyla üretildiği şeklinde izolasyon üniteleri bünyesinde de yer almıştır.
 
Lamine cam kombinasyonları, camlar, renkli cam kullanılarak, renkli pvb kullanılarak ve cam kalınlıkları değiştirilerek özel üretim de elde edilebilir. Pvb kalınlıkları; 0,38 0,76 1,52
 
Mat cam 
 
Cam üzerine püskürtme yapılarak meydana getirilen kumlama işlemine mat cam denir 
 
Satina 
 
Camların asit yıkama işlemi kararı pürüssüz hale getirilmesine satina cam denir.
 
Emaye baski
 
Düz yada şekillerin fırında cama baskı yapılması sonucunda oluşulan camlara denir.
 
Buzlu cam
 
Buzlu cam iç ve dış mekanlarda, süslemeden dekorasyona, düşlediğiniz her noktada çağdaş kurmacamlar yaratabileceğiniz buzlu cam; otel salonları, ofis, lokanta, bar, havuz kenarları gibi ortamlarda güzel duyu zenginlikler yapıtr. Evin oda ve salon kapılarında koridor şeklinde loş bölümlerde kullanıldığında aydınlığı gidermeden çekici, gözlerden uzak bir ortam yaratır. özel işlemle ısı ve darbelere karşı sertleştirilerek direnci arttırılmış buzlu camlar, kapılarda, merdiven ve balkon korkuluklarında, banyo ve duş paravanlarında kullanılabilir. Buzlu cam beyaz, bronz ve füme renkleri mevcuttur. Ağırlıklı olarak bronz ve beyaz kullanılır. 
Kalınlıkları ; 4mm. 6mm. Kalınlıkta.
Bu tarz şeylerin haricinde dekoratif camlar , şişe camın dışında baskı kanalıyla üretim meydana getiren şirketlerın camıdır.Kalınlıkları ; 4mm. 
Buzlu telli cam
Buzlu telli cam, güvenlik unsurünün önem kazandığı ve ışık geçirgenliğine gerek duyulan yüzeylerde uygulanır. üretim sırasında buzlu camların içine tel konularak elde edilir. Darbeyle yada sıcak etkisiyle çatladığında parçalar halinde dağılmadığından yaralanmaların önlenmesi ve yangın alev ve dumanın başka yerlere yayılmasını geciktirmesi açısından yararlı bir üründür. 
Kalınlıkları ; 4mm. 
 
Ayna 
 
Tam otomatik üretim hattına giren float cam yıkama, gümüş kaplama, bakır kaplama, iki kat boyama ve kurutma aşamalarından geçtikten sonrasında ayna olarak hattı terk eder. 
 
Neme ve dış etkenlere karşı hassas olan gümüş kaplama, bakır kaplama ve kırmızı astar diğer koyu mavi renkli olmak üzere iki kat boya ile korunmuş olur. Flotal-s in arka yüzü kırıldığında dağılmasını önlemek için özel bir malzemeyle kaplanmıştır. Flotal-s faydalanma riskini azaltmak bakımından güvenilirğin önemli olduğu konumlarda kullanılabilir. 
Güvenlik camlari 
Kontra saldırı üniteleri, can ve mal eminğinin sürekli gündemde olduğu bankalar, karakollar, müzeler, askeri binalar ve öteki resmi kurumlar, psikiyatri koğuşları, kuyumcular v.B. Benzer biçimde yerlerde kullanım amacına müsait olarak üretilmiş, denenmiş ve kalibre edilmiştir. Bu ürünler suçun önlenmesi suçlunun caydırılması yada kabahatlunun fiil ondan sonra yakalanmasının kolaylaştırılması amaçlarına yöneliktir. 
Kontra saldırı camları pvb veya poli karbonat ara katmanlı laminasyonlu birleşimlerdir. Icap ettiğinde cam plakalar temperli olarak da kullanılabilir. 
 
Darbeye dayanıklı camlar - kullanıldığı yerler ; iskan bölgelerindeki konutlar, şehir dışı konutlar, giriş katları, özel köşkler, tatil ve hafta sonu evleri. 
Hırsızlığa dayanıklı camlar : kullanıldığı bölgeler ; süpermarketler, özel malzeme satan işbölgeleri, antikacılar, müzeler, sanat galerileri, psikiyatri klinikleri, kürkçüler, kuyumcular, hapishaneler, döviz büroları. 
Kurşun geçirmez camlar : kullanıldığı yerler ; nükleer tesisler, efsunkelçilikler, bankalar, merkez bankaları, askeri ve sivil koruma alanları, vıp ve politikacı evleri, mahkemeler, şirket güvenlikleri. 
 
Temper uygulama
 
Isıl muamele ulgulanarak normal cama nazaran 4-5 kat daha fazla direnç kazanmasını sağlayan ısıl işlemdir. 
ölçüye göre hazırlanmış cam, temper fırınında ısıl işlemden geçerek ısıya ve darbeye karşı güçlendirilmiş cam halini alır. Temperlemeden geçen cam hem emniyet bununla beraber kırılmalarda küçük parçacıklara ayrılarak daha az zarara neden olur. Temperlemeye giren cam hiçbir şekilde başka bir işleme doğal olarak tutulamaz. 
 
Cam kapi
 
8-10 mm. Kalınlığında renkli veya renksiz float camdan, baskılı ve basksıcaklıkz olarak temperlenerek üretilir. 
Istenilen ebatlarda üretilir.