Ayna Dekorasyon

Dursunlar Cam, Pendik, Kurtköy, Maltepe ve Bostancı'da camda kaliteyi arayanların tercihi..

Ayna Dekorasyon

Aynalar evlerde, ofislerde, restoranlarda, balo salonlarında kısacası her türlü mekânda dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır. Işığın %100 yansıması neticesinde görüntü veren aynalar, kendi alanında çeşitli süreçlerden geçerek günümüze ulaşmıştır.
 
Tarihte evvela metal yüzeylerin parlatılması yoluyla elde edilen aynalar, geçirdiği birçok aşamadan sonrasında günümüzdeki haline ulaşmıştır. Düz, küresel, parabolik şeklinde çeşitleri olan aynalar derhal her alanda kullanılmaktadır. Tarihinin ve çeşitlerinin anlatıldığı yazımızda özellikle ev dekorasyonundaki önemi mevzusuna yer almaktadır.
 
önceleri metal bir yüzeyin parlatılması kanalıyla elde edilen ayna, sonraları cam levhaların kaplanması ile elde edilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise gümüş takviyesi kullanılarak üretimi yapılmaktadır.
 
Kendi içerisinde üç çeşidi vardır. Bunlar; küresel, düz ve parabolik olarak ayrılmaktadır. Görüntü verme açıları ve durumları, üretimleri birbirinden farklıdır. özellikle parabolik aynalar bir çok alanda kullanılmıştır. Bunların en önemlilerinden ilki newton’un teleskopla görüntülemesidir. Ikincisi ise günümüzde, dünya olimpiyatlarında, olimpiyat meşalesinin yakılması amacıyla kullanılmasıdır. Meşale, güneş ışınları ile büyük parabolik aynalar yardımıyla yakılmaktadır. çeşitleri, özellikleri ve üretim yöntemlerine gore fiyatları da çeşitlilik göstermektedir.
 
Ayna nedir?
 
Işığın %100’e kadar büyük bölümünı muntazam bir halde yansıtan cilalı yüzeylere ayna adı verilmektedir. Günümüzde cam levhaların bir tarafı ince bir gümüş tabakası ile sırlanma kanalıyla elde edilmektedir. Bazı zamanlarda gümüş yerine alüminyum, altın veya platin kullanarak da uygulanır. Alüminyum içeren dalga boyutu 0,4 mikrondan bile minik olan morötesi ışınları yansıtabilmektedir.
 
Aynanın ev dekorasyonundaki yeri
 
Dekorasyon amaçlı nerede ise bütün evlerde yer almıştır. Birçok vakit odalarda güzel duyu açıdan hoş bir görüntü veren eşyalardır. Kullanıldıkları bölgelere derinlik katar. özellikle küçük evlerde kullanılarak mekânların daha geniş görünmesi hedeflenmektedir. çeşitli çerçeveler ve süslemelerle sizlerde evlerinizde kullanabilirsiniz. şimdi size ev dekorasyonunda işinize yarayacağını düşündüğümüz birkaç ayna kullanım tekniği sunalım.
 
Bulunmuş olduğu her ortamı daha geniş ve aydınlık gösterme özelliğine haizdir. Bu doğrultuda şayet daha dar ve ışığı azca bir salonunuz varsa efsunk aynaları tercih etmelisiniz. özellikle pencerenin tam karşısına yada var ise şöminenin üzerine yerleştireceğiniz aynalar odanın daha aydınlık olmasını elde edecektir.
 
Eğer bundan önceki örneğin tam aksi geniş ve ferah bir salonunuz varsa, bu defa daha dekoratif aynaları tercih edebilirsiniz. özellikle son yıllarda çok farklı tasarımlara ulaşan minik aynalar odalara farklı bir hava katmaktadır.